
Gerontopsihologija
Gerontopsihologija se bavi proučavanjem interakcije zdravlja, ponašanja i starenja. Njen glavni cilj je primena naučnih znanja u prevenciji bolesti, odnosno postizanju optimalnog starenja i maksimalnog kvaliteta života kako zdravih tako i bolesnih starih lica.
Ako starenje posmatramo sa aspekta celoživotnog razvoja, zdravo, optimalno starenje jeste odsustvo bolesti, dobro telesno funkcionisanje, očuvane intelektualne funkcije, aktivan i ispunjen život.
Čovek se tokom života suočava sa različitim izazovima i preprekama (psihosocijalne krize) koje uspešno ili manje uspešno prevladava. Kakav će ishod biti u velikoj meri zavisi od toga da li u svom okruženju pojedinac ima podršku ili ne. Ukoliko su krize tokom proteklog perioda života uspešno savladane, čovek će se osećati zadovoljno i neće imati strah od starosti i/ili smrti. Međutim, ukoliko su ishodi većine proživljenih kriza bili negativni, vrlo je verovatnije da će čovek biti nezadovoljan, nesrećan, očajan, beznadežan. S obzirom na to da je starost negde i poslednja etapa života svakog pojedinca, vreme koje mu predstoji polako ističe, a samim tim i mogućnost da se isprave greške načinjene u prošlosti. Motivacija i opseg interesovanja postepeno opada, a neretko su prisutni i brojni gubici, poput gubitka posla, partnera, socijalnog statusa i ugleda, zatim i penzionisanje. Ovi gubici u velikoj meri pojačavaju potrošnju emocionalne i fizičke energije i adaptaciju čoveka.
U starijoj životnoj dobi psihološki problemi se udruženo javljaju sa somatskim bolestima, a postoje čvrsti dokazi da se udvostručuje rizik od kardiovaskularnih i drugih bolesti. Depresija sa kojom se stari ljudi često nose ima negativan uticaj na dalji tok bolesti srca i na pojavu srčanog ili moždanog udara. Takođe, studije su pokazale da je rizik od nastanka dijabetesa drastično uvećan, ali da psihološke i psihoterapijske intervencije usmerene na depresiju mogu ublažiti dalji tok dijabetesa. Psihološki problemi, a naročito depresija staračke dobi ima nepovoljan uticaj na razvoj Parkinsonove i Alchajmerove bolesti.
Da bismo bolje razumeli ljude u starosti, njihva ponašanja, fizičke bolesti, psihološka i emocionalna stanja, važno je sagledati čoveka u kontekstu celoživotnog razvoja.
U našem CPP HRAST stručnjaci klijentima pristupaju na način koji poštuje njihovu individualnost uz uvažavanje različitosti, vodeći računa pre svega o proceni opšteg zdravstvenog stanja klijenta, zadovoljstva životom i potrebama starije osobe. Imamo u vidu da aktivno starenje može doprineti boljem zdravlju, kvalitetnijem životu, sreći i životnom zadovoljstvu. Zajedno sa Vama, borimo se protiv socijalnog isključivanja i težimo ka aktivnom učešću u društvu koje je neophodan uslov zdravog starenja. Primenom blagovremenih i adekvatnih psiholoških i psihoterapijskih intervencija naši eksperti se trude da poboljšaju opšte psihofizičko stanje svojih klijenata, jer samo kroz rad na sebi i stalnu aktivnost u svakodnevnom životu, čovek može da ispuni osnovni i krajnji smisao života.