Neuropsihološka procena

Neuropsihološka procena je psihodijagnostička metoda koja je namenjena ispitivanju funkcionalnog statusa mozga. Pod funkcionalnošću mozga podrazumevamo kognitivne – intelektualne sposobnosti bez kojih ne bi mogli svakodnevno da funkcionišemo. Tu mislimo na psihičke funkcije kao što su pažnja, koncentracija, upamćivanje, različiti tipovi mišljenja, sposobnost učenja, opažanja i drugih.

Kognitivne sposobnosti često bivaju oštećene, trajno ili privremeno usled različitih medicinskih stanja – prvenstveno oboljenja centralnog nervnog sistema – CNSa – neuroloških oboljenja (moždani udar, epilepsija, različitih demencija, multiple skleroze i sl), psihijatrijskih poremećaja (afektivni poremećaji, psihoze, neuroze, bolesti zavisnosti itd), traume glave, internističkih oboljenja (dijabetes, poremećaj funkcije štitne žlezde, bubrežne insuficijencije), intoksikacija ili infekcija CNSa.

U cilju postavljanja dijagnoze kognitivnog poremećaja potrebno je primeniti obavezno neuropsihološku dijagnostiku radi procene funkcionalnog statusa određenih moždanih regiona. Pored neuropsihološke procene, neophodno je izvršiti i neurološki pregled i neuroradiološko snimanje (npr. magnetnu rezonancu mozga).

Neuropsihološka procena pored inicijalnog intervjua sa kliničkim neuropsihologom, podrazumeva primenu specijalizovane baterije testova. Ovi testovi ispituju pojedinačne kognitivne funkcije, i to sa ciljem da li je data funkcija oštećena. Ukoliko se ustanovi da je kognitivna funkcija oštećena, neuropsihološka procena omogućava da se ustanovi stepen oštećenja, trajnost, kao i da li postoji mogućnost rehabilitacije date funkcije.

Neuropsihološki testovi se svrstavaju u potpuno neinvazivne dijagnostičke metode.

Neuropsihološka procena se često koristi i u diferencijalno-dijagnostičke svrhe - da se ustanovi da li oštećenje kognitivnih funkcija može da se opiše lezijom CNSa ili nekim psihijatrijskim poremećajem.

Pišite nam