
Psihoterapija
Psihoterapija predstavlja pojam pod kojim se podrazumeva svaka psihološka metoda koja za cilj ima poboljšanje psihičkog ali i somatskog zdravlja ljudi. Psihoterapija je najveće polje i možda, individualno gledano, najvažniji domen delovanja primenjene psihologije. Namera joj je da obuhvati psihu u celini – njene svesne, podsvesne i nesvesne aktivnosti. Objektivno, psihoterapija daje rezultate – u suprotnom ne bi danas svedočili sve većem prisustvu i razvoju ove grane psihologije – gde i tzv. raznorazni savetnici i „lajf koučevi“ pronalaze svoje mesto. Danas postoji veliki broj psihoterapijskih pravaca, gde su u CPP HRAST u primeni najefikasnije, licencirane i svetski priznate psihoterapijske metode.
Svaki psihoterapijski proces bi trebalo da započne samom psihodijagnostikom. U suprotnom i iskusnim psihoterapeutima može da se dogodi omaška, neprepoznavanje, maskiranje težine, dubine i same kompleksnosti poremećaja ili psihičkih poteškoća zbog kojih neko dolazi. Ovo ume da donese štetu pojedincu. Ukoliko se psihodijagnostički proces ne sprovede na adkenvatan način to može značajno da kompromituje ishod terapijskog procesa. Na samom početku psihoterapijskog procesa, zahvaljujući diferencijalno-dijagnostičkim metodama može se adekvatno proceniti koji pristup i metod će psihoterapeut da koristi. Pored definisanja ciljeva, psihodijagnostičke metode se u psihoterapiji koriste i u cilju praćenja napretka, uspostavljanja remisije, odnosno procene rizika od vraćanja i eventualne progresije tegoba. Ovako strukturiranim pristupom psihoterapeut ispunjava sve etičke normative i profesionalne standarde.
Psihoterapija je proces i to merljiv. Svaki vid psihoterapije koji se primenjuje treba da ima unapred definisane ciljeve, odnos između pacijenta i terapeuta, trajanje i način prekida psihoterapije – odnosno „meru“ izlečenja. Psihoterapija ne predstavlja večan ili dugotrajan vid lečenja psihičkih stanja. Većina poremećaja kojima se bavimo, zarad uspostavljanja remisije, te unapređenja daljeg kvaliteta života, ne zahtevaju psihoterapijski rad duži od dva do tri meseca, sa dinamikom psihoterapijskih susreta od jednom nedljeno.
Izbor psihoterapijskog metoda se ne može isključivo podrediti dijagnostičkoj kategoriji. Zahvaljujući rezultatima velikog broja studija ipak možemo dati prednost određenim terapijskim pristupima u zavisnosti od vrste poremećaja. No, u izboru se treba rukovoditi jedino posebnim odlikama svakog pojedinačnog slučaja – neophodno je izbor metoda izvršiti na osnovu svih pojedinosti kliničkih, psiholoških i bioloških nalaza.
Polje delovanja psihoterapije je izrazito široko. Pored primene u različitim psihijatrijskim stanjima ili poremećajima, kao što su anksioznost, depresija, poremećaj prilagođavanja, kontrola impulsa i nagona i sl. psihoterapija je izrazito efikasna i u stanjima takozvanih životnih kriza. Ovde se misli na duševna stanja uzrokovana različitim tipovima gubitaka, stres - uzrokovan potrebama usled životnog prilagođavanja. Suportativnim psihoterapijskim metodama preveniramo i saniramo psihičke posledice određenih hroničnih ili malignih bolesti. Dobit od psihoterapije se dalje ogleda tokom života i to kroz unapređenje odbrambenih snaga ličnosti i povećanje ukupnog kvaliteta života.
Tim CPP HRAST u svom dosadašnjem i svakodnevnom psihoterapijskom radu primenjuje teorijske pristupe i tehnike koje su proistekle iz različitih psihoterapijskih škola koje daju najbolje rezultate kako u redukciji uputnih simptoma, tako i unapređenju psihičkog blagostanja pojedinca, omogućavajući ostvarenje punih kapaciteta ličnosti. Psihoterapijski pristupi su u potpunosti prilagođeni savremenim trendovima i usmereni su na određene grupe poremećaja. U upotrebi su kognitivno bihejvioralna terapija, analitička, REBT, sistemska porodična, Geštalt terapija i eklektički pristup. Psihoterapeuti Tima CPP HRAST su sertifikovani i poseduju višedecenijsko iskustvo u svom polju delovanja.
U određenom procentu slučajeva psihoterapija zahteva saradnju sa psihijatrom, odnosno paralelno i sa psihoterapijom koordinisano uvođenje farmakoterapije u cilju postizanja željenih rezultata.